TEMAT: Zabawy ruchowe w domu.
CELE:
- promowanie zdrowego stylu życia;
- rozwijanie motoryki dużej;
- rozwijanie umiejętności czynnego uczestnictwa we wspólnej zabawie;
- rozbudzanie wiary we własne siły i możliwości, podnoszenie samooceny;
- przeżywanie pozytywnych emocji podczas wspólnej zabawy.
Środki:
- koperty z zapisanymi zadaniami, sznurek, piłka, dostępne przedmioty typu miska, kosz na śmieci czy pudełko, poduszki, kartki papieru, butelki, ewentualnie krzesła, apaszka do zawiązania oczu, gazeta, odtwarzacz CD, muzyka taneczna, którą dziecko lubi.
Drodzy Rodzice
Domowe zabawy ruchowe dla dzieci to nie tylko odpowiedź na ich naturalną potrzebę ruchu. To także sposób na wzmacnianie więzi rodzinnych oraz okazja, by pogłębiać wiedzę o sobie nawzajem. Oprócz oczywistej korzyści w poprawie formy, wspólna aktywność uczy dziecko, że jest to miła forma spędzenia wolnego czasu, poprawia nastrój, jest świetną okazją do nauki prawidłowych zachowań oraz zaspakaja potrzebę bycia z rodzicem.
Proponuję zabawy ruchowe możliwe do przeprowadzenia w warunkach domowych, które z pewnością dostarczą wielu pozytywnych emocji i pozwolą na wspólną dobrą zabawę.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Zabawy tropiące
Jedną z takich zabaw jest znana powszechnie zabawa w „ciepło – zimno”. Rodzic chowa konkretny przedmiot, dziecko musi go znaleźć wyłącznie dzięki wskazówkom: ciepło, zimno.
Zabawy z wyobraźnią
W zabawie potrzebny będzie sznurek o długości około 1,5m. Można powiedzieć dziecku, aby uruchomiło swoją wyobraźnię i spróbowało sobie wyobrazić, że jest to most, wąż lub lina cyrkowa. Sznurek należy położyć na podłodze i utworzyć z niego dowolny kształt. Zadań może być wiele:
- spacer po sznurku tak aby z niego nie „spaść”;
- przeskakiwanie przez sznurek;
- przejście po sznurku różnymi sposobami np. tyłem, bokiem.
Zabawy z piłką
Piłkę można wykorzystać w zabawie na różne sposoby, w zależności od wieku dziecka i jego możliwości np.:
- rzucanie piłki do celu – do zabawy wykorzystujemy wszystko co jest dostępne w domu, czyli miski, pudła, skrzynie, kosz na śmieci. Im dzieci są starsze czy sprawniejsze fizycznie, tym cel rzutu musi być ustawiony dalej;
- „gra w kolory” – rzucamy do siebie piłkę wymieniając nazwy różnych kolorów. Na hasło „czarny” nie wolno złapać rzucanej piłki, jeśli jednak piłka zostanie złapana, uczestnik wykonuje zadanie np. 5 podskoków.
Zabawa „Ludzie do ludzi”
W zabawie potrzebny jest drugi uczestnik np. rodzeństwo lub drugi rodzic. Jeden z rodziców jako osoba prowadząca włącza dowolną muzykę, w tym czasie uczestnicy zabawy tańczą, chodzą na paluszkach, podskakują wg uznania i własnej kreatywności. W momencie wyłączenia muzyki, prowadzący mówi np. plecy do pleców i biorący udział w zabawie muszą się zetknąć daną częścią ciała.
Zabawa „Przeprawa przez rzekę”
Na podłodze, dywanie – rzece ustawiamy „kamienie” np. poduszki, kartki papieru itp. Zadaniem dla dziecka jest przeprawa przez rzekę bez dotknięcia stopą „wody”.
Zabawa „Slalom”
Na podłodze ustawiamy 2, 3 butelki w dowolnej konfiguracji. Dziecko stara się zapamiętać ustawienie butelek, po czym rodzic zawiązuje dziecku oczy. Dziecko musi przejść przez tor bez potrącenia przeszkód. Starszemu dziecku można ustawić krzesła, pozwolić na próbę i wymierzenie sobie kroków, a po zawiązaniu oczu szybko i po cichutku zabrać wszystkie przeszkody i pozwolić dziecku próbować przejść tor przeszkód bez przeszkód.
Wspólny taniec
Na zakończenie wspólnej zabawy najlepszą formą ekspresji będzie swobodny taniec przy muzyce. Rodzic może wprowadzić elementy wzbogacające zabawę np. paski krepiny, tasiemki, balony czy piórka. Alternatywą jest „taniec na gazecie”, który z powodzeniem można wykonać we dwoje. Rodzic tańczy z dzieckiem na rozłożonej gazecie, nikomu nie wolno jednak dotknąć podłogi. Przy każdej kolejnej rundzie, gazetę składamy na pół. Po zakończeniu zabawy zliczamy ilość udanych rund.
Miłej zabawy