Branżowa Szkoła I Stopnia klasa 2a – Historia
Temat: Strajk łódzkich włókniarek.
50 lat temu, dokładnie 10 lutego 1971 r., wybuchł strajk łódzkich włókniarek. Strajkujący domagali się wycofania grudniowych podwyżek cen żywności, zwiększenia płac oraz rozwiązania problemów socjalno-bytowych zakładów i miasta.
(przepisz powyższe informacje do zeszytu)
Wydarzenia lutowe 1971 r. to ważna karta nie tylko w historii samej Łodzi, ale i w skali całego kraju. To właśnie strajki łódzkie bezpośrednio przyczyniły się do wycofania się komunistycznych władz z decyzji o grudniowych podwyżkach cen mięsa i innych artykułów spożywczych. W narracji historycznej od lat utrwala się obraz, że wydarzenia z przełomu lat 1970-1971 odbyły się w krótkich odstępach czasowych. Tymczasem był to dwumiesięczny proces zapoczątkowany grudniowymi strajkami i masakrą robotników na Wybrzeżu, kontynuowany w styczniu poprzez drugą falę protestów, wizyty I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka w Szczecinie i Gdańsku, zakończony zwycięskimi strajkami łódzkich włókniarek w lutym 1971 r.
Z okazji 50. rocznicy strajku włókniarek w Łodzi przed siedzibą IPN Gdańsk (al. Grunwaldzka 216) stanęła ekspozycja „Bunt robotników. Grudzień ’70 – luty ’71” .
Wystawa elementarna, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Szczecinie, prezentuje podstawowe informacje dotyczące genezy, przebiegu oraz konsekwencji rewolty robotników w grudniu 1970 r.
ZADANIE
Przygotowując się do lekcji online zapoznaj się z materiałem: