Branżowa Szkoła I Stopnia klasa 2a – Prace pomocnicze w otoczeniu obiektu hotelarskiego
Temat 1: Środki stosowane do konserwacji drewna – lakier, lakierobejca.
Zapoznaj się z materiałem:
1. Lakier jest malarskim środkiem rozpuszczalnikowym lub wodorozcieńczalnym przeznaczonym do zabezpieczania i dekorowania elementów drewnianych. W odróżnieniu od impregnatu lakier do drewna nie wnika w głąb pokrytego nim materiału, a jedynie tworzy przezroczystą lub półprzezroczystą, twardą i odporną na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne powłokę.
Elementy drewniane na zewnątrz, które poddawane są wahaniom temperatury, działaniu deszczu, mrozu, mikroorganizmów czy promieniowania słonecznego, aby zachować swój wygląd i właściwości, wymagają zastosowania specjalnego lakieru do drewna zewnętrznego, którego powłoka jest elastyczna. Dodatkowo drewno przed lakierowaniem należy zaimpregnować.
Do czego użyć lakieru do drewna na zewnątrz? Środek ten dobrze sprawdzi się jako zabezpieczenie drewna na powierzchniach, które nie są mocno eksploatowane, np. balustradach, ramach drewnianych okien czy płotach. Można wykorzystać go również do malowania mebli ogrodowych.
2. Lakierobejca jest preparatem impregnująco-dekoracyjnym stanowiącym połączenie lakieru do drewna z pigmentami organicznymi i/lub nieorganicznymi. Przez swoją transparentność i zawartość barwników podkreśla naturalny rysunek słojów drewna, zmieniając jego kolor i nadając mu delikatną ochronną powłokę. Chociaż zapewnia ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią oraz mikroorganizmami, lakierobejca do drewna na zewnątrz jest nieco mniej trwała niż bezbarwny lakier do drewna położony na impregnat do drewna zewnętrznego.
Do czego użyć lakierobejcy? Podobnie jak w przypadku lakieru preparat ten najlepiej sprawdzi się na powierzchniach drewnianych nienarażonych na intensywną eksploatację i ścieranie. Można go wykorzystać np. do malowania drewnianej elewacji, elementów drewnianych okien, drzwi, płotów czy balustrad.
Zobacz film: jak pomalować drzwi lakierobejcą
Temat 2:Środki stosowane do konserwacji metali- emalie, farby, stabilizatory rdzy.
Zapoznaj się z materiałem:
O czym należy pamiętać, zabezpieczając metal?
• Właściwe przygotowanie powierzchni – to najważniejsza część całego procesu konserwacji metalu, ponieważ od przygotowania powierzchni do malowania zależy w dużej mierze czas i tempo późniejszej korozji. Metal powinien być oczyszczony, przynajmniej z luźnych fragmentów starych powłok malarskich i ognisk rdzy, umyty, odpylony i całkowicie suchy.
• Odpowiednia farba – przeznaczona do malowania danego metalu i konkretnego rodzaju powierzchni. W przypadku konieczności zastosowania warstwy podkładowej (przewidzianej przez producenta farb) nie należy jej pomijać!
• Warunki aplikacji – w przypadku malowania na zewnątrz, temperatura i ogólne warunki pogodowe mają duże znaczenie. Należy unikać skrajnych zjawisk atmosferycznych i w miarę możliwości uwzględnić ryzyko ich wystąpienia, biorąc pod uwagę czas schnięcia świeżo nałożonej farby. Zalecenia bywają dość odmienne dla różnych farb. (zasady stosowania)
• Sposób nakładania farby – narzędzia użyte do malowania mogą nadawać całej powierzchni określoną strukturę lub po prostu służyć jedynie pomalowaniu całości. Najszybszym sposobem jest malowanie natryskowe i właśnie ono jest wybierane na ogół do zabezpieczania większych powierzchni lub miejsc o skomplikowanych kształtach i/lub tych, do których jest utrudniony dostęp.
Zobacz film:jak przygotować zardzewiałą stal do malowania
Wykonaj notatkę do zeszytu przedmiotowego
Odpowiedzi wyślij na meila:
beatarokitawronowska@wp.pl lub messenger