Oddział dziewcząt to dwie grupy wychowawcze:
- grupa dziewcząt z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i sprzężeniami „Łowiczanki”;
- grupa dziewcząt z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim „Opolanki”.
„Łowiczanki” wspólnie z „Opolankami” zajmują lewą kondygnację na drugim piętrze budynku. Dziewczęta mieszkają w trzy i czteroosobowych pokojach, które są zadbane, kolorowe i estetycznie urządzone. Do swojej dyspozycji mają dwie świetlice, w których znajduje się bogata baza gier i zabawek, różnego rodzaju pomoce dydaktyczne, biblioteczka oddziałowa oraz komputer i sprzęt RTV. Dziewczęta korzystają z estetycznej łazienki dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wszystkie pomieszczenia wychowanek są ciepłe, przytulne i odpowiednio wyposażone dzięki czemu dziewczęta mają komfortowe miejsca do nauki, rekreacji i wypoczynku.
Podczas codziennych zajęć wychowankom stwarza się jak najlepsze warunki do wszechstronnego rozwoju, uwzględniając ich możliwości rozwojowe, potrzeby i zainteresowania. Dużą wagę przykłada się do usamodzielnienia wychowanek, ponieważ bardzo istotne jest, aby opanowały podstawowe czynności samoobsługowe oraz komunikacyjne. W tym celu stosuje się wiele form i metod aktywizujących oraz motywujących wychowanki do podjęcia różnorodnych działań i aktywności, rozwijając w dziecku ufność we własne możliwości i motywując do podejmowania coraz to ambitniejszych, ale leżących w granicach jego możliwości zadań. Zaplanowane formy pracy mają na celu przede wszystkim stymulować rozwój i podnosić w miarę możliwości sprawność zaburzonych funkcji percepcyjno – motorycznych. Rozwijanie i usprawnianie zaburzonych funkcji przebiega planowo, w miarę możliwości stosując zajęcia wielopoziomowe i zindywidualizowane. W celu usprawniania komunikacji używane są również metody komunikacji alternatywnej.
Dziewczęta mają możliwość rozwijania swoich umiejętności, zainteresowań i pasji poprzez ciekawe formy i metody pracy oraz różnego rodzaju zajęcia takie jak:
- zajęcia w kole „Twórczy ruch”- kreatywna zabawa (zajęcia metodą aktywnego słuchania muzyki wg Batti Strauss);
- zajęcia z chustą animacyjną;
- zajęcia muzyczno – ruchowe i relaksacyjne;
- cykliczne zajęcia kulinarne;
- zajęcia techniczne oraz plastyczne z elementami arteterapii;
- zajęcia z cyklu „Kulturalna Łowiczanka” – dotyczące kultury życia codziennego oraz kultury słowa.
Dodatkowo wychowanki mogą rozwijać swoje zainteresowania uczęszczając na zajęcia prowadzone przez organizacje działające w internacie oraz systematycznie korzystać z różnorodnych form wypoczynku na świeżym powietrzu oraz zajęć na krytej pływalni. Na co dzień otrzymują systematyczne wsparcie podczas codziennej pracy i nauki oraz w każdej innej indywidualnej sytuacji wymagającej dodatkowej pomocy czy wsparcia. Duży nacisk wychowawcy kładą na budowanie wzajemnego zaufania, wiary we własne siły oraz systematyczne wzmacnianie mocnych stron i możliwości wychowanków.