Mini ogródek.
Cel główny:
Dziecko prowadzi i obserwuje proste doświadczenie przyrodnicze, jakim jest hodowla czosnku w pojemniku z wodą.
Cele operacyjne:
- kształtowanie u dzieci systematyczności i samodzielności,
- poszerzanie zakresu słownictwa, posługiwanie się miarą
- kształtowanie wrażliwości
Środki dydaktyczne:
- główka czosnku lub kilka ząbków, szklany słoik, plastikowy pojemnik – może być po pieczarkach, patyczki do szaszłyków, linijka
Przebieg doświadczenia:
1. Główkę czosnku należy podzielić na ząbki, następnie umieścić j w słoiku i zalać woda. Pozostawić na noc, aby czosnek lekko napęczniał a skórki zmiękły.
2. Rano odlewamy wodę, ząbki czosnku obieramy z błonki i „nadziewamy” na patyczek do szaszłyków. Dziecko może np. zaznaczyć na patyczku kropki oddalane od siebie o 5 cm. W tych miejscach będą znajdować się ząbki czosnku. Najlepiej, by były wbite w górnej części, aby spód czosnku był później zanurzony w wodzie.
3. Czosnek nabity na patyczki umieszczamy w plastikowym pojemniku i zalewamy wodą w takiej wysokości, by każdy ząbek był w niej zanurzony.
4. Wodę trzeba zmieniać co kilka dni i pilnować, by miała stały poziom. Pudełko najlepiej trzymać na parapecie, wtedy szybciej czosnek wypuści korzonki a później pędy górne.
5. Po kilku dniach pojawiają się małe korzenie na spodzie ząbków. Gdy pojawią się pędy górne, można kilka ząbków posadzić w ziemi na ogrodzie lub w doniczce a część trzymać w pudełku z wodą, ścinać górne pędy i używać do jedzenia, można posypywać kanapki, sałatkę czy makaron.