Branżowa Szkoła I Stopnia klasa 1a, 1b – Język polski
Temat: Wprowadzenie do lektury „Skąpiec Moliera”.
Przygotowując się do zajęć online zapoznaj się z krótkim opisem autora naszej lektury.
Molier, a właściwie Jean Baptiste Poquelin, to francuski pisarz, poeta i aktor. Znany przede wszystkim jako komediopisarz. Urodził się 15 stycznia 1622 roku w Paryżu.
Pochodził z zamożnej rodziny mieszczańskiej. Rodzice jego to Jean Poquelin i Marie Cressé. Po śmierci matki mieszkał z ojcem przy ulicy Saint-Honoré.
Uczęszczał do szkoły podstawowej w Paryżu, a następnie do jezuickiego Collège de Clermont. Ukończył studia prawnicze, ale nigdy nie pracował w zawodzie.
W wieku 21 lat wspólnie z Madeleine Béjart założył teatr – Illustre Théâtre. Razem z aktorami wystawiali farsy średniowieczne oraz włoskie commedie dell’arte.
Komedie Moliera charakteryzują się bogatymi walorami artystycznymi i różnorodnością. W jego twórczości znajdziemy: wielką komedię, tragikomedie, widowiska farsowe, komedie heroiczne i komediobalet. Tematy jakie przedstawiał w swoich utworach to: satyryczny obraz francuskiej obyczajowości XVII w., hipokryzja, życie rodzinne, zakłamanie religijne, pogarda światowych ludzi wobec uczciwych i prostych osób i wiele innych.
Zmarł 17 lutego 1673 roku w Paryżu.
GENEZA UTWORU
Komedia Skąpiec pochodzi z okresu, w którym autor pisał wiele utworów na zamówienie samego króla Ludwika XIV, który wysoko sobie cenił pisarza, szczególnie jego zamiłowanie do ośmieszania nieszczerości, hipokryzji, przesady i fanatyzmu. Komedia Moliera została wystawiona po raz pierwszy 9 września 1668 roku. W rolę Harpagona wcielił się sam autor. Początkowo sztuka nie była popularna, gdyż pisana prozą łamała powszechnie przyjęte konwencje. Z czasem jednak zyskała miano tak wybitnej, jak Mizantrop czy Świętoszek.
(przepisz notatkę dotyczącą genezy utworu do zeszytu)