Branżowa szkoła I stopnia – Klasa 1a BS – Biologia
Temat: Przyczyny wymierania zwierząt dawniej i dziś.
Proszę do zeszytu przepisać temat lekcji, zapoznać się z treścią (nie przepisywać!), obejrzeć filmy i wykonać w zeszycie zadanie 1.
1.Współczesne przyczyny wymierania gatunków na przykładzie rafy koralowej.
Rafę koralową tworzą min. koralowce należące do świata zwierząt. Rafy stanowią jedne z najbardziej wrażliwych na zmiany klimatu ekosystemy. Zjawisko wymierania raf nazywa się blaknięciem raf koralowych, ponieważ martwe koralowce przybierają barwę białą. Jest to zjawisko antropogeniczne czyli przyczyną jest działalność człowieka. Koralowce obumierają w skutek stresu środowiskowego – przede wszystkim podwyższonej temperatury wody oraz wyginięciem glonów, którymi żywią się koralowce.
Film pt.: Perła oceanu
2.Dawne przyczyny wymierania gatunków.
Masowe wymieranie wystąpiło w okresie kredy, podczas którego wyginęło około 3/4 gatunków roślin i zwierząt. To właśnie wtedy wyginęły dinozaury. Wymieranie kredowe było ciężkie, globalne, szybkie i selektywne. Mówiąc o ciężkości, ma się na myśli, że wyginęło wtedy bardzo wiele gatunków. Bazując na skamielinach morskich szacuje się, że przynajmniej 75% wszystkich gatunków zniknęło wtedy z powierzchni Ziemi. Było to także wydarzenie globalne. Wydaje się, że dotknęło wszystkie kontynenty w tym samym czasie. Co więcej, wymieranie zdarzyło się w tym samym czasie na lądzie i w morzu. Przyjmuje się, że gatunki polegające na fotosyntezie (odpowiedniki dzisiejszych roślin) doznały spadku liczebności bądź wyginęły, gdy pył atmosferyczny zasłonił słońce i odciął im dopływ energii słonecznej.
Film pt.: Wymieranie permskie – największa katastrofa w dziejach Ziemi – Historia Ziemi #
Zadanie 1
Napisz w zeszycie czym jest zjawisko blaknięcia raf koralowych oraz co je powoduje.