Branżowa Szkoła I Stopnia klasa 2, 2a – Zajęcia praktyczne
Temat 1: Środki piorące stosowane w pralni hotelowej.
Na podstawie poniższego materiału przypomnij sobie, jakie wyróżniamy środki piorące.
– Mydła – wykazują obok zalet również właściwości ujemne. W wodzie twardej mydło tworzy nierozpuszczalne związki. Część użytego mydła zostaje bezużytecznie związana, a wytworzone nowe związki oblegają tkaniny i utrudniają proces prania. Roztwór mydła działa zasadowo i nie może być stosowany do prania tkanin wrażliwych na alkalia.
– Syntetyczne środki piorące – działają bardzo dobrze bez względu na stopień twardości wody. Wykazują działania obojętne pod względem chemicznym. W sprzedaży możemy spotkać syntetyczne środki piorące w postaci płynów, proszków oraz past.
Rodzaje środków piorących:
– Uniwersalne środki piorące (wszystkie temperatury prania), pozwalają uzyskać dobry efekt prania w każdej temperaturze prania (30,40,60,95 oC). Środkami uniwersalnymi wypierzemy wszystkie tkaniny oprócz wełny, jedwabiu naturalnego, włókien octanowych i poliakrylonitrylowych.
– Specjalne środki piorące, w tej grupie znajdują się środki do prania firan i kolorowej bielizny. Składniki zapobiegają przefarbowaniom kolorowych wyrobów w trakcie prania.
– Środki do prania delikatnych tkanin, w tej grupie znajdują się środki do prania wełny, jedwabiu naturalnego, wyrobów z włókien octanowych i poliakrylonitrylowych. Używamy ich do prania w temperaturze 30 do 40 oC .
– Płynne środki piorące – swoimi właściwościami i zakresem stosowania odpowiadają proszkom do prania delikatnych tkanin lub niektórym proszkom o specjalnym przeznaczeniu. Nie zawierają wybielaczy chemicznych. Pierzemy nimi przede wszystkim zabrudzenia tłuszczowe. Występują w postaci płynów bądź żeli do prania.
W proszkach do prania występują ENZYMY, które przyspieszają zachodzenie reakcji. Najczęściej w środkach przeznaczonych do prania znajdują się:
– proteaza, która spełnia rolę biokatalizatora rozkładu substancji białkowych znajdujących się w brudzie naturalnym, a także plam z mleka, kakao, jaj czy krwi,
– lipaza, która rozszczepia tłuszcze,
– amylaza, która rozszczepia skrobię,
– celulaza, która rozkłada do cukrów celulozę. W przemyśle służy do „biologicznego wygładzania” powierzchni tkanin lub dzianin, w wyniku tego procesu z powierzchni tkaniny lub dzianiny zostają usunięte małe włókienka wystające z przędzy. Stwarza to wrażenie gładkości tkaniny.
Temat 2: Dozowanie środków piorących w zależności od rodzaju wykonywanych czynności.
Właściwy program prania to nie wszystko. Nierzadko tkaniny wymagają zastosowania zróżnicowanych detergentów dlatego należy zwrócić uwagę na odpowiedni środek piorący.
Zwykle wyróżnia się 6 różnych rodzajów środków piorących: mydła, płyny i proszki do prania, żele do prania, perełki zapachowe i kapsułki do prania. Płyn do prania jest łatwiejszy w dozowaniu i nie pozostawia żadnych śladów na ubraniu. Dlatego płynne środki piorące doskonale sprawdzają się w praniu ciemnych ubrań.
Właściwy wybór środka piorącego pod względem jego celu zastosowania to kolejny czynnik wpływający na efektywność prania. Zwykle wyróżnia się uniwersalne środki piorące, środki piorące do kolorowych ubrań i specjalne środki piorące. Zastosowanie każdego z nich zależy w dużej mierze od rodzaju tkaniny, właściwości materiału i stopnia zabrudzenia.
Bardzo istotne jest również zachowanie właściwych proporcji środka piorącego, gdyż ma to wpływ na jakość prania, ale i na funkcjonowanie samej pralki. Zbyt mała ilość nie będzie w stanie odpowiednio doprać zabrudzeń, zaś nadmiar detergentu spowodować może zacieki na ubraniach, a jego resztki będą zalegać w pralce.
Prawidłowe dozowanie detergentu oznaczone jest na każdym opakowaniu. Producent wyraźnie zaznacza tam potrzebną dawkę zarówno pod względem ilości pranych rzeczy, jak i stopnia ich zabrudzenia.
Teraz wykonaj ćwiczenie 15 ze strony 15 (zielone ćwiczenia).
Zdjęcia wykonanych zadań wyślijcie do nauczyciela.
Jolanta Jyż – jolanta.jyz@interia.pl
Aleksandra Kot – olamar@intyeria.eu
Temat 3: Odplamianie wyrobów włókienniczych.
Zapoznaj się z poniższym materiałem, który pomoże Ci w sytuacjach, kiedy będziesz musiał wywabić plamę różnego pochodzenia. Jeśli masz możliwość wydrukuj go i wklej do zeszytu przedmiotowego, jeśli nie przepisz.
Kolejne rodzaje plam i sposoby ich wywabiania poznasz na kolejnych zajęciach praktycznych.
W razie pytań czy wątpliwości jesteśmy do Waszej dyspozycji.
Aleksandra Kot – olamar@interia.eu
Jolanta Jyż – jolanta.jyz@interia.pl
lub messenger
OWOCNEJ PRACY