Branżowa Szkoła I Stopnia klasa 2 – Prace pomocnicze w otoczeniu obiektu hotelarskiego
Temat 1: Impregnacja metalu – etapy prac.
Zapoznaj się z materiałem:
zobacz : modne elementy architektury ogrodowej wykonane z metalu
Impregnaty nadają się do konserwacji metalu, stali, aluminium i mosiądzu. Optymalną porą do nakładania środków konserwujących jest temperatura od 5 do 20 stopni Celsjusza i wilgotność powietrza nieprzekraczająca 20%. Takie warunki mają pozytywny wpływ na efektywność i trwałość preparatów do zabezpieczania metalu.
Preparaty konserwujące do metalu chronią przed wilgocią i ułatwiają czyszczenie
Impregnaty do metalu mają szerokie zastosowanie. Mogą być wykorzystywane do konserwacji między innymi mebli ogrodowych i kwietników.
Dokładnie pokrywając powierzchnię metalu, tworzą cienką powłokę,
która zabezpiecza przed działaniem czynników zewnętrznych, powstawaniem
tłustych plam i osadzaniem się zabrudzeń, np. z kamienia. Powłoki do metalu
zapobiegają utlenianiu się i tworzeniu się ognisk korozji. Poprawiają estetykę
powierzchni i ożywiają jej kolor. Dzięki temu zaimpregnowane powierzchnie
metalowe, stalowe, aluminiowe i mosiężne są niewrażliwe na wilgoć. Efekty
konserwacji metalu utrzymują się zależnie od intensywności użytkowania przez
około 2-4 lat.
Impregnacja metalu – krok po kroku
Przed nałożeniem impregnatu do metalu, powierzchnia powinna zostać dokładnie oczyszczona i odtłuszczona, np. alkoholem izopropylowym. Istotne jest także usunięcie wszelkich pozostałości farb i pyłów, ponieważ obniżają one przyczepność środków zabezpieczających. Tak przygotowaną metalową płaszczyznę najlepiej wytrzeć do sucha miękką ściereczką z mikrofibry lub niepylącym papierowym ręcznikiem. Przed nałożeniem impregnatu, opakowanie z preparatem należy wstrząsnąć, aby ujednolicić jego strukturę. Płyn możemy zaaplikować na ściereczkę i rozetrzeć go na metalowej powierzchni. Do impregnacji sprawdzi się również pędzel z miękkim włosiem. Po nałożeniu preparatu, powierzchnię należy wypolerować suchą ściereczką i chronić zaimpregnowane elementy przed wodą i wilgocią przez około dwie godziny. Preparat zasycha do powstania niepalącej się powłoki, która ułatwia czyszczenie i późniejszą pielęgnację.
Zobacz film – impregnaty do metalu
Temat 2: Zabezpieczanie metali przed korozją
Zapoznaj się z materiałem:
Największym wrogiem metalowych powierzchni jest rdza. Skorodowane elementy są nie tylko nieestetyczne, ale przede wszystkim mniej trwałe – łatwo kruszeją i zmniejsza się ich przekrój. Korozji sprzyjają wilgotne warunki, promieniowanie UV oraz zmienne temperatury, na co szczególnie narażone są meble ogrodowe czy barierki. Szybkość powiększania i pogłębiania się ognisk korozji zależy od konkretnych warunków atmosferycznych oraz stanu metalowego elementu.
Wykonaj notatkę do zeszytu przedmiotowego
Odpowiedzi wyślij na meila: jolanta.jyz@interia.pl lub messenger