Szkoła Podstawowa klasa 5 – Geografia
Temat: Pustynie gorące i lodowe – utrwalenie wiadomości.
Zapoznaj się z notatką i filmikiem.
Pustynie lodowe
Kiedy mówimy o pustyniach, najczęściej mamy na myśli regiony gorące i suche. Takie wyobrażenie nie jest do końca właściwe. Teren, na którym panuje bardzo zimny klimat, niepozwalający na rozwój wyższej roślinności i wielu gatunków zwierząt, nazywa się pustynią lodową. Pustynie lodowe występują na Ziemi w okolicach biegunów północnego i południowego (Antarktyda). Klimat tych części świata jest nie tylko bardzo zimny, lecz także suchy. W głębi Antarktydy opady są niższe niż na większości gorących pustyń.
Świat pustyń lodowych jest ubogi w żywe organizmy. Wolne od lodu skały są porośnięte przez porosty oraz nieliczne mchy i trawy. Wśród zwierząt Antarktydy warto wymienić pingwiny i mewy.
Na mocy porozumień międzynarodowych na Antarktydzie nie buduje się stałych osad. W cieplejszej porze roku na całym kontynencie przebywa kilka tysięcy osób. W większości są to naukowcy i specjaliści odpowiedzialni za obsługę stacji badawczych. Ograniczenie działalności człowieka w tym miejscu wynika m.in. z troski o wyjątkowe, bardzo wrażliwe na zmiany środowisko przyrodnicze.
W odróżnieniu od lodowych pustyń Antarktydy zimne obszary na półkuli północnej od dawna były zamieszkiwane przez ludzi. Na wybrzeżach i arktycznych wyspach Kanady oraz na wybrzeżach Grenlandii żyją Innuici. Przenieśli się ze swoich igloo i namiotów ze skór zwierząt do bardziej nowoczesnych domów. Trudnią się łowiectwem i rybołówstwem. Polują na zwierzęta zamieszkujące Arktykę, takie jak: foki, morsy, narwale, niedźwiedzie polarne oraz lisy polarne.
Zadanie:
– Zapisz w zeszycie na jakie zwierzęta polują Innuici.
Zadanie wyślij na maila kamilsiud@interia.pl